Domovem mládeže voněla káva a na jeden byl odpojen internet
Byli jsme odpojeni…..Čekali byste paniku? Čekali byste, že studenti přiběhnou a budou se domáhat připojení k wifi z nejrůznějších důvodů? Myslíte, že budou naštvání? Nikoliv. Pohoda a přátelská atmosféra. Domov mládeže provoněla káva a panovala dobrá nálada – zkusili jsem krátký Digitální detox.
Ve čtvrtek 4.5. si mohli studenti a strávnici z řad veřejnosti posedět ve foyer Domova mládeže v DMVM kavárně. Lahodná káva, pohoda a jazzový podkres měly jediný cíl, zpomalit, odložit mobily a starosti a na chvíli pohovořit s přáteli na nejrůznější témata. Projekt kavárny byl vyvrcholením akce “Digitální detox”, který připravili vychovatelé Domova mládeže pro širokou veřejnost a měl několik částí. Proč tento projekt vznikl jsme se zeptali řiditele zařízení pana Mgr. Lukáš Dejdara.
Dobrý den, já bych možná začal více ze široka obecně o našem zařízení. My nechceme být u nás v DM pouze ubytovnou a stravovnou. Snažíme se, abychom ubytovaným, ale i široké veřejnosti, přinášeli aktivity, projekty, které v nich zanechají nějakou pozitivní stopu. Povedou k zamyšlení, budou mít edukativní charakter a hlavně budou zábavné, příjemné. Přeji si, aby naše zařízení bylo živým organismem, které dělá akce s nápadem a splňuje všechny výše zmiňované body a s tímto duchem u nás vznikla a stále vzniká celá řada projektů, jedním z nich byl i Digitální detox.
Vznikl celkem jednoduše a probíhal celý týden. Digitální svět nás obklopuje všude. V mnoha věcech nám život usnadňuje, zjednodušuje, zároveň nás ale zahlcuje množstvím informací a je pro nás nesrozumitelný. Víc nás mnohdy zajímá než jestli máme co jíst a pít, zda je v místě kam jsme se dostali wifi. Každý drží telefon v ruce a klape a klape. Vidíme to všude kolem sebe, takže nebylo těžké tento námět uchopit. Digitalizace, sociální sítě a jejich vlivy na společnost jsou z mého pohledu silným tématem. Zvolili jsme myslím velmi příjemnou formu a podařilo se nám vtěsnat do tohoto projektu mnoho důležitých podnětů.
Hned 2.5. byl zahájen sběr starých mobilů. Chtěli jsem upozornit na ekologickou zátěž, kterou konzumní doba přináší. Jsme zaplaveni zbožím, které máme jen chvíli a hned se jede dál, kupují se nové lepší, kvalitnější přístroje. Jak dlouho nám vydrží telefon dva roky? Rok? Jak je těžká a náročná likvidace, že mobilní telefon má mnoho částí, které je potřeba šetrně rozebrat, roztřídit tak, aby nezatěžovali okolní prostředí. Ekologie je pro nás silné téma a věnujeme se mu celkem pravidelně.
Hned následující den byl pro studenty, ale i širokou veřejnost připraven velmi zajímavý workshop na téma jak se chovat na sociálních sítích, jaká jsou rizika spojená s užíváním mobilních telefonů. Moc bychom touto cestou chtěli poděkovat panu Mgr. Danielu Janatovi, který obsah této akce připravil speciálně pro naše zařízení. Věřím, že tato část našeho projektu vedla k zamyšlená a splnila preventivní charakter a všichni účastníci, budou nyní daleko zodpovědněji přistupovat k údajům, které umisťují na internet.
Závěr týdne Digitálního detoxu patřil DMVM (Ne)internetové kavárně. Jak již bylo psáno výše, Domovem voněla káva, zněl jazz a byl odpojen internet. Jestli předchozí dva dny byly zaměřeny na ekologii a prevenci, závěrečný den patřil sociálním cílům. Na stolech byly připraveny kartičky s konverzačními tématy a každý mohl vlastní rukou napsat dopis. Za příjemná slova v kavárně byli účastníci odměněni zákuskem. Studenti se proměnili v obsluhující a laskavým a příjemným vystupováním výrazně přispěli ke skvělé atmosféře.
Věřím, že kavárna se stala opravdu místem pro konverzaci, místem kde jsme zpomalili. Bez telefonu v ruce jsem si vychutnali šálek kávy a na pár minut rozdali úsměv svému okolí.
Již příští měsíc chystáme akci další, věřím, že i při ní se budeme dobře bavit.
Děkuji všem co projekt připravovali a aktivně se zapojili.